Позашкільні навчальні заклади еколого-натуралістичного спрямування області

Антахович Ігор Павлович

Директор Львівського міського дитячого еколого-натуралістичного центру

Львівський міський дитячий еколого-натуралістичний центр

Львівська міська станція юних натуралістів створена рішенням виконкому Львівської міської ради в червні 1975 р. Першим директором закладу була В.М. Михайлишин. Керували закладом, у свою чергу, М.П. Сегін (1979-1984), О.П. Колісник (1984-1998 рр.). В 1989 році СЮН реорганізована у Львівський міський дитячий еколого-натуралістичний центр (ЛМДЕНЦ).

З жовтня 1998 року директором закладу став Ігор Павлович Антахович, який в шкільні роки був юннатом Львівської обласної СЮН, починав трудову діяльність на посаді керівника гуртків юних зоологів, був заступником директора ЛМДЕНЦ з навчально-виховної роботи.

ЛМДЕНЦ має окремий двоповерховий будинок за адресою: м. Львів, вул. Кубанська, 12. Території Центру, площею 0,94 га, для збереження зоологічної та ботанічної колекцій рішенням сесії Львівської обласної ради, територія була проголошена ботанічною пам’яткою природи місцевого значення, надано статус об’єкту природно-заповідного фонду України під назвою «Дендропарк Бенедикта Дибовського».

Зараз ботанічна колекція закладу налічує понад 130 видів дерев і чагарників, понад 400 видів та сортів трав’янистої флори. В експозиції зоологічної виставки нараховується понад 250 видів тварин. Зоолого-тваринницький відділ проводить активну екскурсійну та виставкову діяльність як на базі постійно діючої зоологічної виставки «Дитячий зоопарк», так і безпосередньо у закладах освіти міста.

Крім того, основна увага в роботі зоологів закладу приділена створеному в жовтні 2013 р. притулку реабілітації диких тварин, які зазнали травм або жорстокого поводження з боку людини. Ця робота проводитиметься спільно з громадськими організаціями. У ЛМДЕНЦ працює «зелений» клас для проведення навчальних занять з дітьми на свіжому повітрі та рухливих ігор, в якому розміщено експозицію автентичних знарядь праці та предметів побуту українців. Експозиція налічує понад 50 експонатів, зібраних з різних регіонів України. Більшість гуртків працюють за програмами, затвердженими Міністерством освіти і науки України. П’ятнадцять керівників гуртків (Антахович І.П., Хім’як І.І., Антахович С.М., Слівінська З.С., Лобкова Л.В., Лесик О.Т., Дзюбик А.Є., Данилович І.Є., Петроченкова Н.М.) підготували авторські програми, за якими працюють педагоги Центру. Ці програми успішно пройшли апробацію, затверджені педагогічною радою ЛМДЕНЦ, схвалені методичною радою Навчально-методичного центру освіти м. Львова, погоджені Управлінням освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та скеровані на затвердження Міністерством освіти та науки України.

Центр відвідують переважно діти з малозабезпечених та дисфункційних родин Львова. Педагоги допомагають їм розвинути свої здібності у різноманітних видах творчої діяльності, обрати свою подальшу професію, пов’язану з екологією, природою рідного краю, з комп’ютерними спеціальностями. Надзвичайно зручною для дітей та батьків є робота гуртків у школах за місцем навчання. Такі гуртки працюють на базі 14 шкіл різних районів міста.

Візер Роман Володимирович

Директор Дрогобицького регіонального еколого-натуралістичного центру учнівської молоді

Дрогобицький регіональний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді

Дрогобицька районна СЮН була заснована відповідно до рішення виконкому Дрогобицької ради народних депутатів у 1971р.

У 2003р. районна станція юних натуралістів реорганізована у Дрогобицький регіональний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (ДРЕНЦУМ). Згідно нової редакції статуту, затвердженої рішенням Дрогобицької районної ради від 04. 10. 2011р. №107, ДРЕНЦУМ є правонаступником Дрогобицької районної станції  юних  натуралістів.

Першим директором став Сов’як Володимир Тимофійович(1971р.-1990р.) – великий природолюб свого краю, який вніс значний вклад у створення навчально-матеріальної бази станції. Було побудовано 2 теплиці, закладено НДД площею 1,5 га, квітники, плодовий сад, дендрарій. Наступними директорами були: Гриник Любомир Григорович (1990р.-1999р.), Дзюбайло Ігор Андрійович(1999р.-2003р.), Ліщинський Юрій Любомирович (2003р.), Кравець Володимир Миколайович (2003-07рр.), Грицик Іван Миколайович (2007-11рр.), Кравець Володимир Миколайович (2011-13рр.). З 2013р. директором закладу є Візер Роман Володимирович.

На базі еколого-натуралістичного центру працює  30 творчих об’єднань за 12 профілями, якими охоплено 403 учні Дрогобицького району. Гуртковою роботою охоплено 12 шкіл району. В ДРЕНЦУМ працює 16 педагогічних працівників, з них  5 сумісників. Із загальної кількості учнів: 212 – середнього шкільного віку, 191- молодшого шкільного віку. Учнівські творчі об’єднання центру мають екологічне, природоохоронне, художньо-прикладне спрямування.

Для проведення практичних занять ДРЕНЦУМ має навчально -дослідну ділянку площею 1 га (відділок квітково-декоративних рослин, видовий склад 32 сорти рослин , колекційну ділянку лікарських рослин), теплицю площею 80 м2) Створено насіннєвий фонд однорічних квітів та рослин радіопротекторної дії, закладено шкілку декоративних та плодових рослин. Розпочато роботу з відновлення навчально-матеріальної бази для гуртків зоологічного напрямку. В перспективі організація роботи гуртків на базі екологічного центру юних  пасічників, юних птахівників- перепеловодів.

Загальна площа всіх приміщень 180 кв.м. Методичний та навчальний кабінет (60кв.м.). Вся гурткова робота проводиться на базі шкіл у навчальних класах, для проведення практичних занять використовуються НДЗД, екологічні стежки, народознавчі кімнати. Для організації екскурсій до послуг гуртківців є мікроавтобус.

Кирилів Оксана Василівна

Директор Стрийської міської станції юних натуралістів

Стрийська міська станція юних натуралістів

Історія Стрийської міської станції юних натуралістів бере свій початок з жовтня 1945 року, коли в Стрию було засновано Дрогобицьку обласну агротехнічну станцію, яка знаходилась в будинку вчителя. Директором  станції на той час був Нагорський Федір Миколайович. Теперішнє приміщення СЮН побудоване у 1957 році. В 1959 році у зв’язку з ліквідацією Дрогобицької області станцію перейменовано у Стрийську міську станцію юних натуралістів. Директорами станції юних натуралістів з часу її заснування були: Устименко Іван Трофинович /1952-1963рр/, Косогор Іван Тимофійович /1963-1987рр/, Одинчак Мирон Мирославович /1987-1990рр/, Карпінець Володимир Миколайович /1990-2014рр/. З лютого 2014 року директором СЮН є Кирилів Оксана Василівна.

Педагогічний колектив станції нараховує 9 працівників. Серед них є педагоги , які працюють на станції понад 30 років та молодікерівники гуртків. На базі СЮН діють такі гуртки: «Юні друзі природи», «Юні квітникарі», «Природа нашого краю», «Знавці лікарських рослин», «Фітотерапія», «Юннати молодшого шкільного віку», «Екологи-краєзнавці», «Кімнатне квітникарство». На станції створена навчально-виховна екологічна стежка.

СЮН сприяє реалізації індивідуальних потреб особистості дитини, розкриттю її творчого потенціалу дітей міста. Тут створені умови для розвитку нахилів і здібностей дітей та підлітків. СЮН є ініціатором проведення міських, обласних, всеукраїнських заходів, а також започатковує нові. Традицією станції юних натуралістів стало щорічне проведення еколого-натуралістичної олімпіади „Юні знавці природи”. Для покращення роботи щодо змістовного дозвілля школярів, впровадженні масових форм роботи з обдарованими дітьми, на зразок телевізійної версії проводимо турнір „Найрозумніший” для дітей різних вікових категорій.

Кулинич Микола Григорович

Директор Червоноградського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді

Червоноградський міський центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді

Червоноградська міська станція юних натуралістів розпочала свою роботу 7 лютого 1974 року, директором став Я.О.Гриб. В 2001 році СЮН реорганізована у міський Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді. З 1990 року директором закладу став Кулинич М.Г

Зусилля педагогічних колективів позашкільних навчальних закладів еколого-натуралістичного напряму Львівської області спрямовані на пропагування серед учнівської молоді притаманного українському народові гармонійного співіснування з природою, раціонального використання та відтворення її багатств, виховання мудрого ставлення до питань охорони природи, використовуючи різновіковий склад творчих учнівських об’єднань, обирати такі форми, методи і прийоми роботи, які торкнулися б струн чутливої душі дитини і назавжди сформували у неї шанобливе ставлення до всього живого на планеті.