V Всеукраїнський експедиційно-польовий збір команд юних зоологів

Із 7 до 9 червня 2017 р. в Закарпатській області проходив V Всеукраїнський експедиційно-польовий збір команд юних зоологів, в якому також взяла участь команда із Львівської області: вихованці гуртка «Декоративне птахівництво» КЗ ЛОР «ЛОЦЕНТУМ» – учні 8 класу ОЗ Сасівський НВК Золочівського району Лупак Денис та Волянський Дмитро. Керівником команди був директор КЗ ЛОР «ЛОЦЕНТУМ» А.О. Кийко. До Ужгорода загалом приїхали представники 19 областей України − молодь, яка не уявляє свого життя без «братів наших менших».

Головною організуючою ланкою зборів юних зоологів став Закарпатський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді − позашкільний навчальний заклад, відомий започаткуванням перших експедиційно-польових зборів, організацією щорічних наметових таборів «Ойкос», сплавів на катамаранах по стрімких річках Західного регіону України.

Урочисте відкриття Збору відбулось в актовій залі біологічного факультету Ужгородського національного університету.

Змістовна насичена програма дозволяла учасникам зборів широко ознайомитись з місцевими природними об’єктами та їх мешканцями. Першого ж дня учасники команд мали змогу здійснити цікаву екскурсію до зоологічного музею Ужгородського національного університету.

І зразу розпочалася творча робота. Маючи робочі зошити «Навчальна практика із зоології», спеціально підготовлені методистами Закарпатського обласного ЕНЦум та науково-педагогічними працівниками університету до масового заходу, учасники збору розпочали виконувати практичні завдання. Кандидатом біологічних наук, доцентом кафедри зоології біофаку УжНУ Дудинським Тиберієм Тиберійовичем проведено лабораторний експеримент з вивчення особливостей бджоли медоносної.

Після вечері журі V Всеукраїнського експедиційно-польового збору команд юних зоологів зібрало учасників та керівників делегацій у актовій залі Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства для представлення домашньої заготовки – презентації своїх фауністичних досліджень у природі та серед улюблених свійських тварин. Представлення були різноманітні за характером подання і змістом матеріалу. Широта запропонованих візуально-описових матеріалів створила, у присутніх, творчу атмосферу обговорення результатів діяльності у питаннях підходу до вивчення зоологічних об’єктів.

Другий день збору став найбільш насиченим. Це був одноденний польовий практикум у різних куточках Закарпаття. Спочатку учасники зборів юних зоологів відвідали рибогосподарське підприємство ВАТ «Закарпатський рибокомбінат» в урочищі Шипіт Перечинського району. Тут розводять два види форелі: струмкову і райдужну. Біологія форелі досить широко описана у Робочому зошиті «Навчальна практика із зоології». То ж учні мали можливість наперед отримати теоретичні відомості і підготуватись до практикуму.

Перебування юних зоологів на водоймах рибокомбінату співпало з проведенням відеозйомки рибного господарства обласним телебаченням для ТРК «Україна». Кореспондент взяла інтерв’ю у Геревича О.В., Кийка А.О. та вихованця ЛОЦЕНТУМ Волянського Д., а також в інших учасників експедиційно-польового збору.

Найбільше часу відводилося на практичні заняття з орнітології та ентомології на базі туристичного комплексу «Воєводино». Під науковим супроводом відомого закарпатського орнітолога к.б.н. Потіша Людвига Адальбертовича, завідувача кафедри лісівництва, Цапулича Остапа Тарасовича, заступника начальника Департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА та ентомолога Бондара Павла Петровича, аспіранта кафедри зоології біофаку УжНУ учасники збору вивчали різноманітність і чисельність безхребетних тварин, вели спостереження за птахами в їх природному середовищі існування.

Серед завдань двох практикумів слід було визначити видовий склад тварин, представлених на даній місцевості. Записи велись до ходу проходження маршруту і потім на привалі, за імпровізованим столом з великих деревних колод. Учнівська молодь записувала у таблиці робочого зошиту загальні характерні особливості зоологічних об’єктів, які зустріли на шляху. Також необхідно було детально описати способи живлення, розмноження, зовнішність та ряд інших факторів, які характеризують живі об’єкти. Визначення птахів у природі відбувалось шляхом аудіовізуального спостереження. Спочатку юні зоологи чули спів, потім за допомогою біноклів спостерігали за птахом і далі вже визначали до якого виду відноситься даний об’єкт. Виявляли особливості будови, поведінки та життєдіяльності пернатих у залежності від фізичних факторів середовища та їх біотичного оточення. Робили узагальнюючі висновки. Вдалось ідентифікувати 7 видів птахів, один вид плазунів і 14 ентомологічних об’єкти. Об’єм отриманих знань був дуже потужним. Додали задоволення від побаченого і почутого чисте гірське повітря і чудова творча атмосфера для спілкування.

Для успішного завершення робочого дня організатори Збору залишили цікаву родзинку. Під час повернення до Ужгороду, автобуси з учасниками збору зробили зупинку поруч з українсько-словацьким кордоном. Відбулась фотосесія біля пам’ятника воїнам-визволителям та прикордонного стовпа з написом «Україна».

Останнього дня перебування юних зоологів на Закарпатті організаційний комітет з підготовки і проведення V Всеукраїнського експедиційно-польового збору зібрав учасників масового заходу в Закарпатському обласному ЕНЦУМ. Для учасників збору проведені екскурсії по лабораторіях і кабінетах, в куточок живої природи, до зоолого-тваринницького відділу. Присутні могли одночасно познайомитись з конкурсними фотороботами учасників зборів. А головною подією стало годування та випуск ручного лелеки, який вже два роки тут зимує і є найулюбленішим живим об’єктом юннатів.

Від екоцентру автобусами делегації переїхали до центральної частини міста. Дітям і дорослим була проведена пізнавальна екскурсія старою фортецею стародавнього замку XV століття. В історичних залах розташований Закарпатський обласний краєзнавчий музей, левову частину якого складає зоолого-ботанічна експозиція відділу природи. А поруч із замком, на мальовничих пагорбах, розташувався Закарпатський музей культури та побуту з автентичними старовинними будинками та церквою. Духовно збагатившись, юні зоологи перейшли до великої актової зали біофаку УжНУ. Саме тут відбулось урочисте закриття V Всеукраїнського експедиційно-польового збору команд юних зоологів. Серед присутніх – Гасинець Ярослава Степанівна, декан біологічного факультету; Геревич Олександр Васильович, директор Закарпатського обласного ЕНЦум; Цапулич Остап Тарасович, заступник начальника Департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА; Дудинський Тиберій Тиберійович, доцент кафедри зоології, кандидат біологічних наук; Бондар Павло Петрович, аспірант кафедри зоології біофаку УжНУ біофаку УжНУ, методисти облЕНЦум.

Дипломи Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України були вручені номінантам у п’яти категоріях:

  • – за кращу презентацію (домашнє завдання);
  • – за якісне виконання лабораторного експерименту з вивчення особливостей бджоли медоносної;
  • – за кращий опис птахів урочища Воєводино, під час орнітологічного практикуму;
  • – за кращий опис безхребетних урочища Воєводино, під час ентомологічного практикуму;
  • – за кращі фотороботи, представлені на фотовиставці «Цей тваринний світ».

Львівська команда отримала І місце в номінації «Юний орнітолог» та два

ІІІ місця в номінаціях «Фотовиставка «Тваринний світ України» та конкурсі-презентації власних дослідницьких робіт.

Крім того, всім командам були вручені подарунки від приймаючої сторони: декоративні дерева та книжки про природу Закарпаття.

Підсумовуючи перебіг V Всеукраїнського експедиційно-польового збору команд юних зоологів слід зазначити значний позитив, який випромінювався у всіх подіях, які відбувались протягом трьох днів перебування на Закарпатті. Наступний збір юних зоологів прийматиме Харківський Палац дітей та юнацтва.