Тендітні первоцвіти – перші провісники весни

20 березня в гуртку «Природознавство для дошкільників» КЗ ЛОР «ЛОЦЕНТУМ» керівником Втерковською Іриною було проведено відкрите заняття на тему «Перші провісники весни».

Щойно пригріє перше весняне сонечко, у наших лісах з’являються перші вісники весни — тендітні первоцвіти. Ми мало знаємо про них. Дивно, але ці квіти не бояться ні раптового снігу, ні морозу. Вони є немов символом пробудження природи від зимового сну.

Саме тому метою заняття було розширити уявлення дітей про перших провісників весни, вчити милуватися зростаючими в природі квітами і бачити їх красу, спостерігати за змінами в природі навесні, дати розуміння того, що в природі все взаємозв’язане,  виховувати в дітей дбайливе ставлення до природи та бажання внести свій вклад у справу захисту природи.

Під час проведення заняття гуртківці згадали відомі їм та вивчили нові види первоцвітів, дізналися про їх роль в природі на прикладі побудови трофічного ланцюга, роздумували над діями людини, що спричиняють загибель ранньоквітучих рослин та пропонували способи захисту та збереження квітів: не рвати самим, не давати робити це іншим, не топтати, пояснювати друзям і знайомим, чому не можна зривати первоцвіти, не купувати букетики, якими торгують на ринку, насаджувати та доглядати за ними біля свого будинку, в саду (за винятком червонокнижних видів, яких не можна видаляти з їх природного середовища). Для кращого засвоєння матеріалу керівник гуртка застосувала різноманітний роздатковий матеріал: зображення первоцвітів, плакат «Весняний ліс», плакати рідкісних видів весняних квітів, Червону книгу України, поробки квітів з гофропаперу, муляжі для екологічного ланцюга (квітка, комахи, птах, дрібні та великі тварини).

Діти розіграли сценку в дійових особах: Весна, Діти-квіти, Червона книга, браконьєр. На завершення вихованці гуртка «насадили» весняний ліс первоцвітами, пригадуючи їхні назви за зображеннями.

Щоб відчути власну відповідальність за збереження природи на наступному занятті діти малюватимуть листівки з зображенням первоцвітів та даруватимуть їх близьким та знайомим їм людям. Тим самим розповсюджуючи інформацію про перші чудові квіти після тривалої зими, які тішать нас своєю красою, та те, що збираючи і продаючи первоцвіти — ми губимо їх, купуючи – допомагаємо губити.

Ми часто шукаємо зірку з небес,

Щоб звірити тихо таємне бажання.

А квітку весняну , це чудо з чудес,

Зриваєм безжально, стоптавши вагання…

А їм, первоцвітам, й мороз не страшний,

В снігах розкошує привітна родина.

В них ворог один,здичавілий, страшний –

Байдужа, безжальна і хитра людина.