Птахи юннатівської годівнички

“Бог створив ПТАХІВ для того, щоб люди пам’ятали про красу і свободу, але ми рідко дивимося в небо”, – так словами давньогрецького поета Гомера говорять бьордвочери (birdwatch) – ті, для кого найбільше захоплення в житті – спостереження за птахами. До зимових спостережень долучилися і юннати КЗ ЛОР «Львівський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді».

А найкраще спостерігати за птахами – на годівничках.

Сьогодні гостею юннатівської годівнички Центру є СИНИЦЯ ВЕЛИКА (Parus major) – жвавий, верткий і довірливий птах. Цій пустунці дуже важко всидіти на одному місці. Вона знаходиться у постійному русі, а спритності і цікавості їй не позичати.

Зовнішній вигляд – розміром приблизно з горобця, має досить довгий хвіст. Маса тіла – 16-21 г., довжина – близько 14 см. Має яскраве оперення: яскраво-жовте воло, груди і черевце з «краваткою» — широкою чорною смугою від грудей до гузки. Верх голови, або шапочка, чорний з синім металевим полиском. Щоки білі. На потилиці жовтувато-біла пляма. Навколо шиї чорна смуга. Спина оливково-зелена; надхвістя сіре; на сизувато-сірих покривних перах крила біла смуга.

Поширена на всій території України (осілий, кочовий, перлітний вид).

Біотоп, якому птах надає перевагу – сади, парки, ліси, штучні насадження, всюди, де є дуплисті дерева.

Розмноження. Моногамна або зрідка полігамна, багато пар зберігаються декілька років підряд. Перші пісні самця можна почути в середині лютого. Для гнізда найчастіше вибирає дупло дерева на висоті 1,5-5 м від землі, проте коли їх немає може використовувати і інші закриті місця – порожнечі  у зовнішній стіні будинку, тріщини у скелі або стіні, труби, штучні дуплянки та синичники. Зазвичай має дві кладки, перша з яких на більшій частині ареалу припадає на кінець квітня — початок травня, а друга – на червень. Повна кладка складається з 5-12 яєць, які самка насиджує впродовж 12-14 днів. Самець добуває корм і годує її. Пташенята вилуплюються голими та сліпими. Потомство вигодовують обидва батьки, приносячи їм в гніздо в середньому по 6-7 г їжі на кожне пташеня в день. Пташенят вигодовують головним чином гусеницями метеликів, довжина яких не перевищує 1 см. Через 2-3 тижні пташенята вилітають із гнізда, але батьки догодовують їх ще близько тижня.

Живлення. Синиця – корисна пташка. Влітку синиця за день з’їдає 300-400 комах, в основному гусениць, тобто з’їдає за день їжі стільки ж, скільки важить сама. Восени і взимку зростає роль різноманітних рослинних кормів, у тому числі насіння сосни, ялини, липи, клена, берези, бузку, щавлю кінського, лопуха, бузини, горобини, чорниці, соняшнику, буку лісового. Часто відвідує пташині годівниці.  Плоди з твердою шкаралупою, такі як горіхи, заздалегідь довбе дзьобом, притримуючи лапкою або затискаючи в корі дерева.

Тривалість життя синиць у природі 1-3 роки, а в неволі можуть прожити до 15 років.

Пісня – дзвінке «ці-ці-пю -  ці-ці-пю»; часто подає характерні крики «сі-тюіть» або «пінк-пінк».

(За матеріалами сайтів:  https://bird-ukraine.pp.uahttps://aves.land.kiev.uahttp://pernatidruzi.org.ua та Г.В.Фесенко, А.А.Бокотей «Птахи фауни України», Київ,2002).