Обласний семінар “Перспективи розвитку садівництва та пасічництва в навчальних закладах області”

Садівництво серед багатьох напрямів еколого-натуралістичної творчості – один з найбільш складних і в той же час найбільш вагомий спектр навчально-практичної  роботи з дітьми. Сад – це зелена лабораторія, де школярі можуть на практиці закріпити отримані знання з біології рослин, пізнати основи садівничої справи, а найбільш зацікавлені – зробити в майбутньому  усвідомлений  вибір  професії.

На виконання  доручення голови Львівської обласної державної адміністрації від 30 жовтня 2015 року №68/0/6-15 та з метою створення нових садових насаджень у навчальних закладах, оволодіння сучасними технологіями вирощування плодово-ягідних культур, екологічного виховання, вирощування якісного посадкового матеріалу, ознайомлення з основами ринкової економіки, сучасними формами господарської діяльності, залучення до дослідницької роботи з садівництва, підтримки ініціативи департаменту освіти і науки облдержадміністрації, Об’єднання профспілок Львівщини, КЗ ЛОР «ЛОЦЕНТУМ» з 01 листопада 2015 року до 20 листопада 2016 року в області проводиться акція «Посади сад» з висадження плодових дерев і кущів на території навчальних закладів.

Обговоренню питань відродження та розвитку садівництва і пасічництва  в навчальних закладах області, активізації дослідницької і експериментальної роботи школярів, здобуття практичних знань, умінь та навичок в галузі садівництва,  популяризації та підвищенню ефективності роботи на учнівських  навчально-дослідних земельних ділянках був присвячений обласний семінар “Перспективи розвитку садівництва та пасічництва в навчальних закладах області”, який  відбувся 2 березня 2016 року в приміщенні Будинку вчителя.

Організатори семінару: департамент  освіти і науки Львівської облдержадміністрації та КЗ ЛОР «Львівський обласний центр еколого-натуралістичної творчості  учнівської молоді».

У роботі семінару взяли участь представники департаменту освіти і науки та департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації, наукові та науково-педагогічні працівники Львівського національного аграрного університету, Державної екологічної інспекції у Львівській області, Львівської філії ДУ «Держгрунтоохорона», Братства галицьких виноградарів, редакції журналу «Український пасічник», клубу «Флора», приватні підприємці-садівники, методисти відділів освіти райдержадміністрацій, педагоги загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів області.

З вітальним словом до учасників семінару звернувся Юрій Володимирович Савчин, головний спеціаліст відділу соціального захисту і позашкільної освіти управління загальної середньої, дошкільної, позашкільної освіти та соціального захисту департаменту освіти і науки ЛОДА. Він поінформував присутніх про наявність та стан плодових садів в навчальних закладах області, потребу в їх реконструкції, оновленні та оптимізації з урахуванням сучасних досягнень як декоративного, так і плодового садівництва.

Начальник відділу розвитку землеробства та тваринництва департаменту агропромислового розвитку ЛОДА  Ігор Теодорович Вус висловив підтримку департаменту щодо розвитку шкільного садівництва, наголосив на співпраці місцевих агрофірм, фермерських господарств та навчальних закладів і, користуючись нагодою, запросив долучитись до пілотного проекту «500 успішних сімейних господарств», що реалізується у Львівській області, і направлений на вирощування ягідної та овочевої продукції.

На особливостях організації дослідницької роботи із садівництва, впровадженні інтерактивних технологій навчання в профільних гуртках із садівництва наголосив Андрій Олександрович Кийко, директор КЗ ЛОР «ЛОЦЕНТУМ».

Як правильно вибрати ділянку для закладання шкільного саду, підготувати грунт, організувати практичну роботу в саду розповіла Валентина Іванівна Гулько, доцент  кафедри садівництва та виноградарства Львівського національного аграрного  університету.

З доповіддю «Шкідники і хвороби плодово-ягідних культур» виступила Олександра Мечиславівна Коханець, доцент кафедри генетики, селекції та захисту рослин Львівського національного аграрного університету.

Катерина Ярославівна Даньків, заступник директора Львівської філії ДУ «Держгрунтоохорона», надала консультації щодо проведення обстеження грунтів на придатність до вирощування плодових культур, звернула увагу на загальні вимоги до проектування майбутніх садів, паспортизації території саду, виготовлення паспортів ділянок для визначення показників родючості.

Про порядок видалення зелених насаджень на території навчальних закладів, нормативно-правові документи, які його регламентують, про адміністративну відповідальність за знищення або пошкодження зелених насаджень  та обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням, поінформувала Оксана Йосипівна Галапац, головний спеціаліст відділу екологічного контролю природно-заповідного фонду, рослинного і тваринного світу Державної екологічної інспекції у Львівській області.

Василь Анатолійович Скарбарчук, керівник гуртків КЗ ЛОР «ЛОЦЕНТУМ», познайомив присутніх з умовами проведення акції «Посади сад», розповів про організацію  роботи на пасіці ЛОЦЕНТУМ, поділився живцями плодових дерев із відділку УНДЗД «Український сад».

Практичні рекомендації щодо закладання шкільних садів, вирощування перспективних та районованих сортів плодових дерев, кущів та винограду надали: Любомир Йосипович Стельмащук, приватний підприємець, Богдан Михайлович Павлій, голова Братства галицьких виноградарів, Володимир Сергійович Головачов, почесний голова клубу «Флора».

Сподіваємось, що відродження та розвиток садівництва  в навчальних закладах області  сприятиме підвищенню ефективності роботи на учнівських навчально-дослідних земельних ділянках, створить умови для підготовки школярів до активної професійної самореалізації, покращить рівень трудового виховання, а деяким учням дозволить зробити в майбутньому  усвідомлений  вибір  професії.