2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь

Щороку 2 лютого країни світу, які мають на своїх територіях водно-болотні угіддя, у тому числі Україна, відзначають Всесвітній день водно-болотних угідь.

Цей день започатковано у 1971 році в день підписання  в іранському місті Рамсар Конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовище існування водоплавних птахів.

Вперше це свято відзначили у 1997 році. З того часу до Всесвітнього дня водно-болотних угідь по всьому світу організовується низка інформаційних кампаній та природоохоронних акцій. Рамсарський секретаріат щорічно пропонує тему свята і за підтримки партнерів готує та поширює інформаційні матеріали, які можна знайти за посиланням https://www.worldwetlandsday.org. Інформаційні матеріали перекладені українською мовою можна знайти за посиланням https://drive.google.com/drive/folders/1nlsDBhzrfrNTgzLf3VSWNzecTIcdi9uN?usp=sharing

Тема 2021 року – «Водно-болотні угіддя, вода і життя – нероздільні!».

Цьогорічна тема привертає увагу до питань пов’язаних з використанням прісної води, а також ролі водно-болотних угідь у накопичені, очищенні та постачанні прісної води для потреб людства і природних процесів.

Рамсарська конвенція закликає звернути увагу на зростаючу водну кризу по всьому світі та одну з її причин – руйнування водно-болотних екосистем. У той самий час водно-болотні угіддя надають низку екосистемних послуг від яких залежить людство і вартість яких оцінюється у 47 трильйонів доларів США на рік – це і постачання прісної води для пиття і сільського господарства, риболовля і аквакультура, протидія негативному впливу штормів та повеней, регуляція клімату та створення середовища існування.

Рамсарська конвенція наголошує на необхідності запровадження основних підходів для збереження прісних вод та забезпечення належного доступу до чистої води – це припинення руйнування і початок відновлення водно-болотних угідь, демонтаж гребель, припинення надмірної експлуатації підземних вод, очищення і припинення забруднення джерел прісної води, збільшення ефективності використання води, «мудре» використання водно-болотних угідь, інтеграція питань управління водно-болотними угіддями у секторальні та регіональні плани розвитку.

Довідково:

У 1996 році Україна поновила своє членство в Конвенції про водно-болотні угіддя та входить у число 170 країн – Договірних сторін Конвенції.
Кожна країна, Договірна сторона Конвенції, має заявити до Переліку водно-болотних угідь міжнародного значення принаймні одне своє угіддя і взяти його під охорону.

Існує 9 критеріїв  відповідності водно-болотного угіддя вимогам Рамсарської конвенції. У більшості випадків українські угіддя відповідають трьом-чотирьом критеріям, зокрема: їхня екосистема важлива для збереження рідкісних видів та для підтримки існування біорізноманіття властивого певному біогеографічному регіону.
Окремі водно-болотні угіддя є вкрай важливими для мігруючих видів птахів, зокрема таким угіддям є Бурштинське водосховище. Також Бурштинське водосховище підтримує існування птахів за несприятливих умов на інших біотопах під час зимівлі. Воно є єдиною незамерзаючою водоймою у регіоні.

В межах Львівської області у Турківському районі в 2010 році виявлено верхове болото, яке знаходиться на території регіонального ландшафтного парку «Надсянський».

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 року водно-болотному угіддю «Надсяння» надано статус «Водно-болотне угіддя міжнародного значення». Це рідкісне природне водно-болотне угіддя, що існує у біогеографічному регіоні Східні Карпати, відіграє суттєву роль у природному функціонуванні річкового басейну р.Сян та є прикладом унікального верхового сфагнового болота, яке збереглося у непорушеному вигляді. Відноситься до типу улоговинних боліт лісового поясу. У межах його території (пл.37 га.) виявлено 11 видів рослин , занесених до Червоної книги України (2009).

Згідно списку водно-болотних угідь міжнародного значення, що був опублікований 2 лютого 2020 року на офіційному сайті Рамсарської конвенції в Україні 50 водно-болотних угідь, що мають міжнародне значення загальною площею 802 604 га.

За кількістю комплексів, що входять до даного списку Україна разом із Францією займають 5 місце в Європі та 8 у світі.

Долучайтеся до  інформаційної кампанії з нагоди Всесвітнього дня водно-болотних угідь!

Збережемо водно-болотні угіддя – збережемо життя!